league of legends yasuo

Yasuo Hakkında Bilinmeyen Her şey !

Herkese selamlar arkadaşlar. Belkide oyunda en çok oynanan şampiyonlardan biri olan Yasuo hakkında bilinmeyenleri sizlere anlatacağım. Eminim Yasuo hakkında bilmediğiniz onlarca şey göreceksiniz. Yazının sonunda belki de 800k Yasuo ustalık seviyesine erişebilirsiniz. Sözü fazla uzatmadan yazımıza başlayalım.

 • Yasuo’nun dans animasyonunda çaldığı flütün ismi Shakuhachi’dır.
 • Yasuo, Roninlerden esinlenmiştir.

Roninler ise Japonya’nın geçmişinde efendisiz kalmış samuraylardır. Bu kişiler yani bu samuraylar, genelde asi ve huzur bozucu kimselerdi.

Şaşırdık mı ? Tabii ki hayır 🙂

 • Yasuo’nun kılıcı Tachi kılıcı ile hemen hemen aynı boydadır ama oyundaki bazı animasyonlarda Katana gibi kısa gözükmektedir.
 • Yasuo Japonya’da kullanılan bir erkek ismidir.

Onlar için Yasuo’nun anlamı ” Barışçıl” demektir.

Eski Japonca’ya bakarsak yani daha çok eskilere, Yasuo’nun anlamı ucuz basit demektir.

Riot’un neden Yasuo ismini kullandığı yavaş yavaş ortaya çıkıyor 🙂

league of legends yasuo
Yasuo

 • Bir Rioter, NA ve Çin sunucusunda Yasuo ile alakalı bir anket başlatmıştı. Çin sunucusunda her 140 kişiden sadece 2 kişi Yasuo maindir.NA sunucusunda ise 56. Çin sunucusunda her 140 kişiden Yasuo’ya karşı oynamayı seven sadece 23 kişi vardır. Bu sayı NA sunucusunda ise 137dir. Yasuo’nun oyun içi animasyonları, sesi vs sorulduğunda ise, olumlu cevap Çin’de 1, NA’da 38dir.

Bence Çin sunucusunda sayıların bu kadar düşük olmasının sebebi, Yasuo’nun Japon temalı olmasıdır.

 • Yasuo’nun yapım aşamasında 2 kılıcı vardı.
 • Yasuo ve Karma arasındaki aksan farkı çok büyüktür.

Bunun sebebi ise, Yauso’nun aksanının biraz daha bozuk Japoncaya göre yani Kiai’e göre ayarlanmış olmasıdır.

 • Bu söylediklerim İngilizce replikler için geçerli.

Yasuo’nun meşhur ” Aptallığa çare yok ” repliği ise, Eski bir samuray filmi olan Yojimbo’dan esinlenmiştir.

 • Gecenin Kılıcı Yasuo ile Şafağın Kılıcı Riven’in replikleri, Lord Byron adındaki bir şairin şiirlerinden esinlenmiştir.
 • Yasuo’nun görünüşü, Miyamoto Musashi ve Haoumaru’dan esinlenmiştir.

Miyamoto Musashi, ünlü bir Japon kılıç ustasıdır. Hatta Japonlara göre tarihteki en iyi kılıç ustalarından biridir.

 • Yasuo’nun kışkırtma animasyonunda ise o ağzına aldığı sıvıyı kılıcına tükürmesi, yine Samurai Shodown’da bulunan HaoMauro’dan esinlenmiştir.
Samurai Shodown: Haohmaru
Vahşi Batı Yasuo Kostümü
 • Bu kostümündeki kılıcı ise, yine Japon kültüründe bilinen Tabancalı kılıçtır.
Kod Adı: Yasuo Kostümü
Gray Fox, Samuel Rodriguez, Raiden

Bu kostümün ilk adı Cyber Ops Yasuo’ydu. Sonra Kod Adına çevrildi. Bu kostüm, Metal Gear serisinde bulunan Gray Fox, Samuel Rodriguez ve Raiden’dan esinlenmiştir.

Bu kostümün diğer kostümlere göre saldırı animasyonu daha farklıdır.Kışkırtma, şaka veya dans animasyonlarında ise maskesinin ardındaki gerçek yüzü gözükmektedir ama sesi değişmemektedir.

Kanlı Ay Yasuo Kostümü
Yasuo Fan Art

 • Kanlı Ay Yasuo. Bu Kostüm, Fan art resimlerinden ortaya çıkmıştır.

Yani bazı sitelerde oyuncular, görmek istedikleri kostümleri çizip paylaşıyorlar. Daemonstar adlı kişi Kanlı Ay Yasuo’yu çizdi ve Riot bu kostümü çıkardı.Maskesi ise Japonların Noh sanatından esinlenmiştir.

Gecenin Kılıcı Yasuo Kostümü
 • Gecenin Kılıcı Yasuo

Bu kostümün ilk ismi İblis kılıç Yasuo’ydu. Tıpkı İblis kılıç Tryndamere gibi.

Fail :))

Sonradan temanın Gecenin kılıcı ile daha iyi olacağını düşündüler. Yani daha doğrusu İblis kılıç’ın Yasuo için iyi bir tema olmayacağını anladılar. Bu kostüm, Soul Calibur’da bulunan Nightmare’den esinlenmiştir.

Bu kostümde ki ana resmi büyütürseniz, Şafağın Kılıcı Riven ile savaştığını görebilirsiniz. Bu savaştan sonra Gecenin/Şafağın Asası Soraka ortaya çıkmıştır ve Soraka Yasuo’ya baba demektedir.

Nasıl savaştılarsa artık. 🙂

Şafağın Kılıcı Riven vs Gecenin Kılıcı Yasuo

Uzay Serüveni Yasuo Kostümü
 • Uzay Serüveni Yasuo’nun resminde arkada bir canavar ile savaşan Jinx ve Malphite’ı görebilirsiniz.
Jeton Düşmanı Yasuo Kostümü
 • Jeton Düşmanı Yasuo’nun resminde arkada Bölüm Sonu Canavarı Veigar’ı görebilirsiniz.
True Damage Yasuo Kostümü
 • True Damage Yasuo’nun teması, Dj Sona ile aynıdır.

Şimdi gelelim hikayeye.

Yasuo, çocukluğunda çok asabi bir tipti. Bildiğiniz gibi farklı babadan iki kardeşlerdir. Yasuo’nun üvey abisinin ismi Yone’dır. Bu asabiliğine rağmen Üvey abisi Yone ile çok sıkı iki dost gibilerdi.

Diğer çocuklar Yasuo ile dalga geçtikleri zaman onu hep Yone kollamıştır. Yone kılıç okuluna gitmeye başlamak isteyince Yasuo’da onun peşine takıldı.

Yone – Yasuo

Yasuo’nun doğuştan kılıç kullanma yeteneği vardı. Bu okul sayesinde o yeteneğini keşfetmiş oldu.

Okulunda çok başarılı olduğu için diğer öğrenciler tarafından pek sevilmezdi.

O dönemde rüzgar tekniğini kullanan bir tek usta vardı. Usta Souma. Yasuo’da rüzgar tekniğini kullanarak Usta Souma’nın ilgisini çekmeyi başardı. Usta Souma, Yasuo’yu eğitmek istedi ama Yasuo ile başa çıkmak hiç kolay değildi.

Yasuo hep kendi bildiğini okur, başkalarının ne dediğini hiç umursamazdı. Yone ise Yasuo’nun o ustadan ders alması gerektiğini, bu sayede çok daha güçlü olabileceğini anlattı.

Ona akçaağaç tohumu hediye etti. Bu tohum alçakgönüllülüğün temsilidir.

Abisi Yone sayesinde Yasuo, Usta Souma’nın öğrencisi olmayı kabul etti. Bir süre sonra okula Noxus işgali haberi geldi. Okuldaki herkes, Navori’deki Placidiumda yapılan direnişten çok etkilenmişlerdi.

Bu direnişe destek sağlamak için, eli kılıç tutan her asker direnişe katılmaya gitti. Öyde savaşa en çok katılmak isteyen, en çok hırslanan Yasuo ise aldığı bir haber ile yıkıldı.

Herkes savaşa giderken onun köyde kalıp, diğer köylüleri koruması emredilmişti. Bir gün köye Noxus ordularının davul sesleri gelmeye başladı.

Yasuo, tıpkı İslamın en çetin savaşlarından olan Uhud savaşındaki okçu tepesine yerleştirilen okçular gibi, savaşı kazanacağını düşünerek görev yerini terk etti. Vardığı yerde ise yüzlerce taze mezar buldu.

Bu olayı tek başına durduramayacağını anlayınca ordan ayrıldı. Ertesi gün tekrar okula döndüğünde diğer öğrenciler tarafından etrafı sarıldı.

Değer verdiği, öğrencisi olduğu Usta Souma öldürülmüştü. Yasuo artık sadece görev yerini terk etmekle değil, cinayetle de suçlanıyordu.

Yasuo gerçek katilin bu olayda kurtulacağını ve kendini temize çıkaracağı bir yol bulmak istediği için oradan savaşarak kaçtı. Bu olaylardan sonra Yasuo kaçak durumuna düştü.

Eski arkadaşlarını bir bir katleden Yasuo, bir gün çok sevdiği abisi ile karşılaştı. Yone, ettikleri onur yemini yüzünden Yasuo’ya saldırmak için hazırlandı.

Kılıçları çektikten sonra Yasuo, Yone’ı tek hamlede yere serdi. Yasuo kendisini affetmesi için abisine yalvardı ama Yone’ın son sözleri ise, Usta Souma’nın rüzgar tekniği ile öldürüldüğü ve bunları tek bilen kişinin kardeşi olduğuydu.

Yasuo’yu bağışladığını söylemek için maalesef yeterli zamanı olmadı ve son nefesini verdi. Yasuo, Ustasını ve abisini kaybetmenin üzüntüyle kendini dağlara vurdu.

Dertlerini içerek unutmaya çalıştı. Dağların arasında Noxus ordusundan kaçmış genç Shurima’lı taş büyücüsü Taliyah ile karşılaştı.

Yasuo’nun çok güçlü olduğunu anlayan Taliyah, onun öğrencisi olmak istedi ve Yasuo bunu kabul etti. Yasuo Taliyah’yı element büyüleri ve rüzgarın taşı şekillendirici özellikleri üzerine eğitti. oda bunların hepsini ustası Soumadan öğrenmişti. Shurima’da bir ilah imparatorunun ortaya çıktığı dedikoduları üzerine Taliyah ve Yasuo yollarını ayırdı.

Taliyah

Yasuo, abisinden aldığı kıymetli akçaağaç tohumunu Taliyah’a verdi. Ayrıldıktan sonra Yasuo, ustasının katilini bulmak için köyüne geri dönmeye başladı. Köye vardığında ustası Souma’nın, Riven adıyla tanınan (Silahını kırdıkları için Noxus’dan kaçan)  bir sürgünün yani kaçağın neden olduğu ve bu yüzden büyük azap çektiği için bir kaza olduğu ortaya çıktı.

Yasuo yinede ustasını terk etmesiyle ve daha da beteri abisi Yone’ın ölümüyle sonuçlanan karardan ötürü kendini hiç bir zaman affedemedi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir