LİG ATLAMAK İÇİN EN ETKİLİ 10 YÖNTEM

Image via Riot Games

Herkese merhaba arkadaşlar. Hepimizin bildiği üzere League of Legends, MOBA tabanlı bir oyun ve hepimiz en az bir kere bu oyunda daha iyi bir lige yükselmek için uğraştık. Belkide sadece bazılarımızın tek amacı bile lig yükselmek olabilir.

League of Legends, 5v5 oynadığınız ve hataların affedilmediği bir oyun olsa da bugünkü yazımda sizlere 10 adımda nasıl League of Legends’da daha kolay lig atlaya bileceğinizi anlatacağım. Genel olarak bu yazıyı yazarken orta koridor oyuncularını baz alsam bile sizler bu bilgileri kendi oyun içindeki rolünüze göre uyarlayabilirsiniz. Hadi yazımıza geçelim.

TERCİHLERİNİZ ÇOK ÖNEMLİ

League of Legends oynarken herhangi bir oyunda bazen ne kadar çabalarsanız çabalayın yaptıklarınızın veya da oyuna gösterdiğiniz gayretin oyuna etki etmediğini sizlerde fark etmişsinizdir.

Aslında en temel önceliklerinizden birisi koridorunuzdur. Eğer koridorunuzu kazanarsanız, oyunu kazanma şansınız da bir o kadar artar.

Karakter seçiminizi oyunda koridorda rakibe kolayca üstünlük sağlayabileceğiniz, kendinizce en iyi şekilde farm alabileceğiniz ve kolaylıkla roam atabileceğiniz şampiyonları tercih etmeniz yönünde olmalıdır.

KARŞI ATAK

Oyunda size yakından vuran, oyunun ortasına doğru güçlenen suikastçı karakterlerden ne kadar nefret edildiğini hepimiz biliyoruz.

Ama artık bunun olmasını engelleyebileceğiniz bir seçeneceğiniz var. Kassadin, Talon, Fizz ve benzeri yakından vuran karakterlere karşı oynarken, saldırı hızı rününü kullanarak oyunun erken aşasında normal vuruşlarınız ile rakibinizin farm yapmasını engelleyebilir, sıklıkla baseye gönderebilir ve üzerlerinde rahatlıkla üstünlük kurabilirsiniz.

saldırı hızı rünü

ORMANCIYA YARDIM

Oyuna daha yeni başladınız ve koridorda minyon kesip altın kazanmaya çalışıyorsunuz ve birden oyunda yardım pingleri görmeye başlıyorsunuz. Nehirde ormancınız yengeç için yardım istiyor sizden fakat yardıma gitmek istemiyorsunuz ve bunun üzerine ormancınız rakibe ölüyor.

Bilin bakalım burada kim haklı? Tabii ki ormancınız.

yampiri yengeç

Nehirde ormancınıza yardım etmek, orta koridor oyuncularının bencil olmaması gereken durumlardan birisidir. Ormancınız sizden yardım istiyorsa şayet her şeyi bırakıp yardıma koşmalısınız.

Nede olsa ormancınızın erken oyunda öne geçmesi, sizin ve takımın öne geçmesi anlamına gelir. Onları üzmeyin.

Dikkat Et! Rakibin Seni İzliyor

Takım arkadaşlarınıza karşınızdaki rakibiniz hakkında ne kadar çok bilgi verirseniz, kazanmaya giden yola bir adım daha yaklaşırsınız. Bu bilgilerden biride burada totem var işareti. Bu işareti ayarlardan aktif etmeniz gerekiyor.

Bunun için ayarlara gidip oradan oyun içi ayarlarından – kısayol tuşları – iletişim kısmından – alanda totem var seçeneğinden – dilediğiniz bir klavye tuşuna atayarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede oyunda gerek ormancınıza gerekse diğer takım arkadaşlarınıza da fark ettiğiniz ama söyleyemediğiniz totem ve benzeri şeyler hakkında kolay bir şekilde bilgilendirebilirsiniz.

ayarlar

BASEYE DÖNÜŞ ZAMANI

Hiç düşündünüz mü profesyonel oyuncuların maçlarda nasıl o kadar çok minyon aldıklarını? Hemen anlatayım. Doğru zamanda baseye geri dönerek.

Ne zaman geri döneceğinizi bilirseniz eğer yüksek farm sayısına ulaşmak aslında hiç de görüldüğü kadar zor değil. Her 3 dalgada bir araba minyonu gelir. Bunun için üsse geri dönüş yapma zamanınız geldiğinde, koridora gelen minyon dalgalarını saymanız gerekli.

araba minyon

Eğer araba minyondan sonra gelen ikinci minyon dalgasını ittirip üsse giderseniz, rakibiniz sizin kulenize hızlıca ittirse dahi gelen 3.dalgada araba minyonu olduğu için kule araba minyonu kesene kadar siz çoktan koridora gelmiş olacaksınız ve böylece minyon kaybınız minimuma inmiş olacak.

TOTEM! TOTEM! TOTEM!

Diyelim ki orta koridoru rahat bir şekilde kazandınız ve aşağı koridora baskın yapmak için yöneldiniz. Beklemediğin bir anda görmediğin bir yerden karşı ormancı gelip sizi öldürdü.

Ne kadar sinir bozucu bir durum değil mi?

Oyunu kazanmanın en etkili yöntemi kesinlikle haritada görüş kazanmak ve rakibin görüşünü kısıtlamaktır. Üzerinizdeki totemlerin süresi doldukça kullanmayı kesinlikle unutmayın ve haritada kontrol toteminiz yoksa üsse her gittiğinizde rolünüz ne olursa olsun satın almayı unutmayın.

totem haritası

Özellikle düşük liglerde ki oyuncular bunun sadece destek rolünde oynayan arkadaşın rolü olduğunu savunuyorlar fakat işler aslında böyle ilerlemiyor. Nede olsa bu bir takım oyunu ve siz eğer kazanmak istiyorsanız şayet bireysel olarak hareket etmeyi bir kenara bırakıp takım halinde hareket edebilmeyi öğrenmeli ve bunu uygulamalısınız.

RAKİBİNİZ NEREYE KAYBOLDU?

Koridorda minyonlarla uğraşırken bir anda ekranınızda takım arkadaşınız koridorunuzdaki karşı rakip tarafından katledildi yazısını gördükten sonra gelen pişmanlık duygusunu hepiniz yaşamışsınızdır.

Daha önceden de bahsettiğim gibi takım arkadaşlarınıza ne kadar çok bilgi verirseniz oyunu kazanma şansınız da bir o kadar artar.

Bu yüzden rakibininizi görmediğiniz her an rakip burada yok işaretini kullanmayı ihmal etmeyin.

Korkmayın haber vermek oldukça kolay. Tek bir fare hareketi ile bunu yapabilirsiniz.

KÖR GİBİ OYNUYORSUNUZ

Koridoruzda rakibinizi ezdiniz üstüne yetmedi diğer koridorlara gidip oradaki rakiplerinizi de öldürdünüz kulelerini aldınız.

Peki ya sonra?

Haritadaki kilit noktalarda görüşünüz olmadığı için rakibiniz oyunu soğutup uzatarak güçlendi ve tek bir savaşta geri dönerek oyunu kazandı değil mi?

Bunun sebebini tekrar söylüyorum görüş eksikliğiniz. Çünkü rakibinizi tam olarak nerede yakalayacağınızı bilmiyorsunuz ve onlarda oyunu olabildiğince uzatmaya çalışarak size yetişmeyi başarıyorlar.

Bu yüzden toteminizi kullanabileceğiniz en etkili yerler, orta koridordaki yıkılan kulelerin arkasıdır. Bu totemler orman ve nehir girişlerini çok daha kolay ele geçirmenize yarar.

BİR TAŞLA İKİ KUŞ

Ejderha çıkmak üzere ve takımca nehrinde görüş alıp ejderhaya başlıyorsunuz. Rakip de bu sırada yavaştan ejderhaya doğru geliyor ve son anda ejderhayı çaldırdınız. Bunun üzüntüsü yetmezmiş gibi hemen ardından orta koridor kuleniz de düşmesin mi? Ne olduğunu anlayamadan bir anda geriye düşüyorsunuz.

Peki rakibiniz bunu nasıl başardı?

Objektifleri kontrol etmenin en etkili yollarından birisi koridorları iyi bir zamanda ittirebilmektir. Baron yada ejderha çıkmasına yakın bulunduğunuz koridoru terk edip gitmek yerine hızlı bir şekilde koridorunuzu ittirip objektife doğru yönelirseniz, ejderhayı kaybetseniz bile diğer tarafta bıraktığınız minyonlar sayesinde kule alma şansınız olacaktır.

Belli mi olur belki ikisini birden alırsınız.

Image via Riot Games

HER ŞEY SIRAYLA

Denk gelmişsinizdir, düşük liglerde inhibitörü aldıktan sonra 5 mid yazan çılgınlar var ya, sakın onlardan birisi olmayın.

Oyunu kazanmanın en iyi yolu kuleleri sırayla yıkmaktan geçiyor.

Önce sırayla dış kuleleri daha sonra da sırayla iç kuleleri aldıktan sonra en son da 3 inhibitör kulesini yıkarsanız rakibinizin arkalarını dayayabileceği bir kulesi kalmayacağı için koridorlara gidip rahat bir şekilde farm alamayacaklar ve kaynakları tükenecek.

Bu şekilde yavaş yavaş rakibi kendi üslerine hapsederek oyunu çok daha rahat bir şekilde kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir