League of Legends tarihinin en iyi ADC şampiyonları

ADC rolü son birkaç yıl içinde 2018’deki kritik öğeler fiyaskosundan ve alt koridora büyücülerin getirilişine kadar değişiklik yaşadı. ADC şampiyonları varlıklarını korudu ama League of Legends oyununda rolleri sonsuza dek değişti.

2018 yılında ADC şampiyonlarının takım kompozisyonlarına yararlı olmadığı düşünülüyordu. Bu şampiyonlar iyi seviyede performans gösteremiyorlardı ve metanın durgunlaşmasına sebep olmuşlardı. Dünyanın dört bir yanındaki takımlar uygulanabilir her şeyi denediler ve oyun tarzlarını yeniden keşfetmek zorunda kaldılar.

Ertesi yıl Riot Games, kritik öğelerdeki değişikliklerini geri aldı. Ama bu değişiklikler çok azdı ve geç kalınmıştı. Sonra 2019 yılı alt koridor için deney yılı oldu. 2019 Dünya Şampiyonasında 24 farklı şampiyon ADC şampiyonlarının yerini işgal etti.

League of Legends oyun tarihindeki en iyi ADC şampiyonları .

Caitlyn

Image via Riot Games

Caitlyn temel olarak uzun menzili ile bilinir. En çılgın mesafelerden rakiplerini vurabilir ve tehlikeden rahatlıkla uzak kalabilir. Bir çok League of Legends fanı, sezon üç Dünya Şampiyonası’nda Fnatic’e karşı oynayan Uzi’nin olağanüstü performansını hatırlıyordur. Oyunun sonlarında Caitlyn düşman takımını darma duman etti ve hatta Fnatic’in baron çukurunun kontrolünü ele geçirmesine engel oldu.

Ancak Caitlyn 10. sezonda çokta iyi bir durumda değil.

Caitlyn hala iyi performans gösterebilir ancak bazı büyücüler de dahil olmak üzere daha iyi seçenekler Caitlyn yerine bulunmakta.

Ashe

Image via Riot Games

Ashe çok yönlü bir şampiyon. Yapamayacağı hiçbir şey yok. Ashe’nin yetenek kiti sersemletme, görüş ve bonus saldırı hızı içeriyor. Bu dengeli yetenek kiti sebebiyle oyunda gerçekten söz sahibi olan bu şampiyonun metaya geri getirilmesi için ekstra çabaya ihtiyaç duyulmuyor.

Ashe her zaman bir yedek seçim olmuştur. Tüm seçenekleriniz tükense dahi Ashe her zaman oradadır ve size güvenli bir seçenek sunar. Bu yüzden profesyonel sahnede görünmeye devam ediyor. İyi kullanılmış bir ulti her zaman oyunun sonucunu değiştirebilir. En ikonik Ashe oyunlarından biri, ROX Tigers ve SK Telecom T1 arasındaki 2016 Dünya Şampiyonası yarı finallerinde gerçekleşti.

PraY’in kullandığı harika bir Ashe ultisiyle, SKT’nin alt koridorda bulunan oyuncusunun baseye geri dönmesini engelledi ve zaman kazanarak kulelerin daha kolay alınmasına öncülük etti. Bu sayede izleyenlere ve takımına harika bir an yaşattı.

Ezreal

Image via Riot Games

Her ADC oyuncusu kesinlikle yetenekli bir Ezreal oyuncusu değildir ama olmalıdır da. Ezreal, tıpkı Ashe gibi metadaki değişikliklerden etkilenmeyen şampiyonlardan birisidir. League of legends, Ezreal’ın ana rünesi olan Kleptomancy’yi oyundan çıkarttığında bile oyuncular hızlı bir şekilde adapte oldu ve işe yarayan yeni bir rüne kolaylıkla bulabildi.

Ezreal ve Tahm Kench tüm oyundaki en güvenli alt koridor ikilisi olarak kabul edilir. Ezreal tehlikedeyse Tham onu yutulabilir ve kurtarabilir. Bu da işe yaramazsa Ezreal Arcane Shift yeteneğiyle tehlikeden kaçabilir. Hatta bu da başarısız olursa Ezreal Flash’ını kullanabilir. Yakalaması bir hayli zor anlaşıldığı gibi.

Kaisa

Image via Riot Games

Kai’Sa sekizinci sezonda çok revaçtaydı. Hatta çıktığında, hemen metanın bir parçası oldu.

Kai’Sa oyuncularını izleyebilirsiniz böylelikle iki farklı yapıda builde sahip olduğunu rahatlıkla göreceksiniz. Tercihiniz ister klasik bir ADC buildi ister AP odaklı bir build olsun, Kai’Sa her iki durumda da oldukça güçlü. Kai’Sa’nın yetenek kitleri arasında en önemli özelliği ultisidir. Kai’Sa’nın birden fazla düşmanın arasına kendisini atması ve rakiplerinin kendi başlarına ölmeleri izlemekten daha keyifli bir şey yoktur.

10. sezonda, Kai’Sa öncelik listesinden düştü, ama yine de nadirde olsa maçlara görünmekte.

Xayah

Image via Riot Games

Aşıklar ikilisi 2017’de yaz sezonu zamanında sihirdar vadisine geldi. Xayah zamana karşı dayandı ve bugünde hala ilk çıktığı gün gibi güçlü. Son üç dünya şampiyonasında, Xayah en çok oynanan ADC şampiyonları arasında ilk üç sırada yer alıyor. Bu da Xayah’ın oyunda ne kadar etkili ve ölümcül olduğunu gösteriyor.

Xayah, çeşitli desteklerle dahi oynansa iyi bir iş çıkartır ancak onun yanında Rakan olduğu zaman en iyi performansı gerçekleştirir.

Tristana

Image via Riot Games

Tristana, 2017 Dünya Şampiyonası’nda en çok oynanan ADC’lerden birisi oldu. Diğer birçok nişancı gibi Tristana’da oyun içi kimliğini keşfetmeye zorlandı ama hala Tristana kule canavarı kimliğini koruyor.

10. sezonda Tristana, Nemesis, Nukeduck ve Faker gibi dünyanın en iyi oyuncularının bazıları tarafından orta koridorda oynanıyor.

Kalista

Image via Riot Games

Kalista, 2014’ten beri Lig’in bir parçası ancak henüz metada büyük bir yer kaplayamadı ancak 10. sezonda Kalista ve Taric en iyi ikililerden biri.

Kalista, oyundaki en güçlü karakterlerden birisi. Onun dürtmeleri, düşmanları erkenden rahatsız etmek için yeterli bile. Kalista’nın ultisi hem ofansif hem de defansif olarak kullanılabilir. Pasifinden gelen hareketliliği onu yakalaması zor bir rakip haline getiriyor. Kalista sonunda hak ettiği ilgiyi bu sezon görüyor.

Vayne

Image via Riot Games

Vayne başka bir koridora giden nişancılardan biri şu sıralar. Vayne şu sıralar yaygın olarak başka koridorlarda oynansa bile hala alt koridorda tercih edilebilir.

Vayne’nin olayı, her oyuncunun ve takımın başarabileceği bir şampiyon olmaması. Vayne, orta oyunu ele geçirebilmesi için koridor aşamasında hayatta kalması gereken özel bir seçim. Efsanevi ADC Uzi en önemli Vayne oyuncularından birisi. Bu şampiyon ile olan kahramanlığı, 2018 Dünya Şampiyonası tema şarkısı “Rise” klibinde ölümsüzleştirildi.

Varus

Image via Riot Games

Vayne kendisini başka bir koridorda bulurken Varus, alt koridora muhteşem bir dönüş yaptı. 2020 Spring Split’te Varus, profesyonel oyunda yüzde 53’lük bir seçilme oranıyla alt koridor için üçüncü en yüksek seçim oranına sahip şampiyon oldu.

Varus, güvenilir DPS, iyi menzil, ve ultisi sayesinde iyi bir CC sunuyor ve  geç oyunda güçlenme potansiyeline sahip güvenli bir seçim.

Lucian

Image via Riot Games

Lucian’ı iyi oynayabilmek için ciddi bir mekanik becerilere ihtiyacınız var. Kısa menzilli ancak çok fazla hareket kabiliyeti olan bu şampiyon iyi ellerde rakibini kolaylıkla yok edebilir.

Vayne ve Tristana gibi Lucian da günümüzde solo koridorunda tercih ediliyor. Şu sıralar Lucian profesyonel maçlarda nadir görünse dahi güçlü bir seçim olmaya devam ediyor.

Senna ve Aphelios

Image via Riot Games

Senna, 2019 Dünya Şampiyonası’nda Thresh’in lambadan çıkmıştı ve Riot, Senna’nın oyundaki ilk destek nişancı olduğunu ilan etmişti. Oyuncular daha çok nişancı kısmına odaklandı ve onu ADC gibi oynamaya başladılar. Senna, 2020 Spring Split’in ilk bölümünde dünya çapında popüler bir ADC olarak oynanması, Senna’nın karşısındaki rakipleri için büyük bir problem halini aldı.

Senna’nın pasifi sayesinde otomatik saldırının menzili artarken bir süre sonra Senna menzil dışından kuleleri vurabilecek menzile sahip oluyor. Bu da onun oyuncular tarafından seçilmesi için bir neden oluyor.

Aphelios ise basit ama karmaşık bir yetenek kitine sahip. Silahların mükemmel kombinasyonu bu şampiyonu tam bir baş belasına dönüştürebiliyor. Aphelios, 2020 Spring Split boyunca başarılı oldu ve dünya çapında popülerliğe kavuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir